Studencka Sekcja Obserwacyjna

Studencka Sekcja Obserwacyjna założona została przez studentów astronomii UMK, aby wspólnie zgłębiać arkana astronomii obserwacyjnej. Pod okiem opiekuna naukowego Sekcji, dr hab. Gracjana Maciejewskiego, oraz studentów starszych lat, studenci od pierwszego roku studiów biorą aktywy udział w działaniach Sekcji - nocnych obserwacjach, szkoleniach i warsztatach. W trakcie zajęć Sekcji rozwijają swoją pasję i umiejętności - planowania i prowadzenia obserwacji, a później także redukcji i analizy uzyskanych danych obserwacyjnych.
          W ramach prac prowadzonych przez Sekcję, studenci realizują swoje autorskie projekty obserwacyjne, a także fotografują ciekawe obiekty nocnego nieba. Do swoich działań wykorzystują największy teleskop optyczny w kraju - teleskop Schmidta o średnicy 90 cm - znajdujący się w obserwatorium CA UMK w Piwnicach pod Toruniem.

Cele statutowe

Zgodnie ze statutem, określającym zasady pracy Studenckiej Sekcji Obserwacyjnej, Sekcja posiada cztery główne cele:

1. rozwijanie zainteresowań, wiedzy i umiejętności obserwacyjnych poprzez prowadzenie  obserwacji i pracy przy redukcji i analizie danych,
  2. prowadzenie własnych, tj. studenckich, projektów badawczych,
  3. wspieranie współpracy dydaktycznej i badawczej, tak między samymi studentami i  pracownikami naukowymi UMK, jak i innymi ośrodkami badawczymi w kraju i za granicą,
  4. popularyzacja astronomii, a w szczególności astronomii obserwacyjnej,